Rychlejší než vlastní stín

Osamělý kovboj Lucky Luke

26.11.2005 00:00

 MF DNES:  Dvě alba komiksu parodujícího americké westerny vyšla česky

Praha - Lucky Luke, svérázný kovboj s neodmyslitelným špačkem cigarety v koutku a bílým kloboukem, vychází konečně česky v knižní podobě. Od okamžiku, kdy belgický kreslíř Morris (vlastním jménem Maurice De Bevere) zveřejnil první příhodu ironizující americké westerny, uplynulo bezmála šedesát let.
Nakladatelství Egmont, podobně jako už předtím další světová vydavatelství, nepřináší sérii v chronologickém sledu, ale začalo osvědčenými kusy z 60. let. Totiž příběhy Tortilly pro bratry Daltonovy (1966) a Dostavník (1967), ke kterým Morrisovi napsal scénáře Francouz René Goscinny, taktéž scenárista Asterixe. Každé album vychází v šestitisícovém nákladu a stojí 99 korun.
Daltonové z úvodního dobrodružství jsou sice čtveřicí nejobávanějších banditů Spojených států, avšak rozhodně ne prototypem děsivosti. Věčně přikyvující Wiliam a Jack, přitroublý Averelle a vůdce Joe s dětinskými výbuchy vzteku se postupně stali jedním z čtenářsky nejvděčnějších námětů. Tedy spolu s Lukeovým sněhobílým koněm a poněkud opožděným psem Tramtabumem, který nechápe příkazy a jenom obtížně se orientuje v nastalých situacích. Daltonovi se tentokrát ze svého vězeňského pobytu dostanou na svobodu bez vlastního přičinění. Při transportu do nové cely se jich zmocní mexičtí padouši, kteří v přísně střeženém konvoji předpokládali nějaký zlatý poklad. Únosem na mexickou půdu však zadělali na mezinárodní konflikt, ke kterému je jako jediná záchrana povolán - jak jinak - Lucky Luke.
Druhou česky vydanou novinkou je Dostavník. Úspěšný převoz velké zásilky zlata z Denveru do San Franciska, na který dohlíží Lucky Luke, má napravit pošramocenou pověst dopravní společnosti Wells Fargo. Ověhlas akce (zejména mezi zločinci) je postaráno všudypřítomnými plakáty avizujícími přesnou trasu dostavníku, který převáží i pasažéry: prudérní manželský pár, kněze, falešného karetního hráče, fotografa a majitele zlata.
Osamělého kovboje, který dokáže předstihnout svůj vlastní stín, stvořil Morris (1923-2001) roku 1946, úvodní díl vyšel v belgickém Almanachu Spirou pod názvem Arizona 1880. Autor neskrýval svou inspiraci disneyovkami, pro slavný komiksový časopis Spirou posílal Lukeova dobrodružství i ze svého pobytu ve Spojených státech. Tam roku 1949 potkal svého budoucího scenáristu Reného Goscinnyho. První společný příběh zveřejnili v srpnu roku 1955, spolupracovali až do Goscinnyho smrti roku 1977. Goscinny podepsal na čtyřicet námětů, těch nejúspěšnějších v Lukeově historii. Autoři neváhali do svých nápadů včlenit i legendární postavy jako desperáty Calamity Jane, Billyho Kida, Jesseho Jamese či soudce Roye Beana.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode